DAILININKO, PEDAGOGO ROMUALDO PUČEKO MOKINIŲ KŪRYBOS PARODA ,,KELIAS“

R. PucekasZarasų krašto muziejuje balandžio 29 dieną, trečiadienį,  17 val. atidaroma žinomo dailininko ir pedagogo Romualdo Pučeko mokinių kūrybos paroda, kurioje lankytojai turės progą susipažinti su jaunųjų dailininkų, keramikų menine kūryba.

R. Pučekas gimė 1952 m. Pasvalyje, kur 1970 m. baigęs vidurinę mokyklą, įstojo į   Šiaulių pedagoginį institutą (dabar Šiaulių universitetas). 1975 m. baigęs institutą ir įgijęs dailės pedagogo specialybę atvyko dirbti į Dusetų Kazimiero Būgos vidurinę mokyklą (dabar gimnazija). Iki 2006 m. dirbo sustiprinto dailės mokymo dailės mokytoju. Nuo 2006 m. – Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas ekspertas, 2011 m. apdovanotas Metų mokytojo premija.
1995 m. R. Pučekas kartu su kitais dailininkais įkūrė Dusetų dailės galeriją, o 2006 m. įsteigė dailės mokyklą. Parodose dalyvauja nuo 1976 m. Dirba tapybos, asambliažo, skulptūros srityse. Yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Dalyvavo grupinėse parodose Lietuvoje, Latvijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Surengė kone dvi dešimtis personalinių parodų Lietuvoje ir Latvijoje. Profesionalia veikla dailininkas aktyviai prisideda apie Dusetų kultūrinio įvaizdžio formavimo. Sukūrė dvi skulptūras Dusetų skulptūrų parkui, kuria logotipus, profesionaliais patarimais bei darbais padeda miesto institucijoms organizuoti kultūrinius renginius.
R. Pučekas – ne tik dailininkas, bet ir kūrybingas, darbštus bei talentingas pedagogas, padedantis atsiskleisti jauniems talentams. Sukaupta asmenine patirtimi menininkas mielai dalijasi su vaikais ir kolegomis dailininkais bei dailės mokytojais. Jo parengti mokiniai pelnė laureatų vardus įvairiuose tarptautiniuose ir Lietuvos vaikų piešinių konkursuose. Moksleivių darbų parodos dažnai eksponuojamos Dusetų, Zarasų, Rokiškio muziejuose, bibliotekose, įvairiose šventėse ir mugėse.
Mokytojas išugdė tokius žinomus menininkus – Alvydą Stauską, Eugenijų Raugą, Rimvydą Daužvardį ir kitus. „Mano kolega ir pirmtakas Raimundas Gapšys Dusetose dar 1972 m. įdiegė sustiprintą dailės mokymą. Provincijoje tai buvo neįprastas reiškinys. Trūko dailės pedagogų, todėl 1975 m. į Dusetas atsikėliau ir aš. Išarėme gana plačią vagą: Dusetos iš žirgų lenktynių krašto tapo dailės pedagogikos ir meninio ugdymo centru, drįstu pasakyti, ne tik Šiaurės Rytų regione, bet ir plačiau“, – įsitikinęs pedagogas. Šio įvaizdžio miestelis nepraranda ir šiandien.
Sovietmečiu menininkui teko dalyvauti tarptautinėse konferencijose, seminaruose Rygoje, Taline ir Taškente; skaityti paskaitas dailės pedagogikos klausimais. Vienoje iš konferencijų R. Pučeko pranešimas buvo įvertintas antrąja vieta.
R. Pučekas sako, kad abipusis bendravimas su vaikais naudos duoda ir jiems, ir jam: „Man imponuoja jų laisva, nesuvaržyta saviraiška.“ Tiesa, dailininkas prisipažįsta, kad buvo pasiklydęs pedagogikos labirintuose. „Bandžiau ir vieną metodiką, ir kitą, tačiau darėsi vis neįdomiau dirbti pagal išmoktus standartus. Galiausiai vaikus pradėjau mokyti taip, kaip man atrodo, kad reikia. Radau savo kelią“, – pasakoja pedagogas ir džiaugiasi gebantis užmegzti kontaktą su vaikais.
„Į pamoką reikia eiti ne kaip visažiniui ar visagaliui. Eini būti su vaikais ir viską išgyventi per meną, piešimą, keramikos užsiėmimus. Jokiu būdu nesakyti: šiandien išmoksime tą ir tą“, – kalba R. Pučekas. Piešti jis siūlo pradėti nuo terlionių: „Svarbiausia, kad vaikas būtų atsipalaidavęs, galėtų laisvai reikšti mintis. Nemokėjimas pavaizduoti tikrovės ir gebėjimas ką nors kurti pagal save yra didelė vertybė. Visada vaikus drąsinu: „Nesijausk suvaržytas popieriaus lape ar molio gabalo!“.
R. Pučekas sako, kad nei vaizduotės, nei fantazijos šiuolaikiniams vaikams netrūksta. „Anais laikais buvo kalbama, kad vaikus gadina televizija, dabar – kad internetas ir kompiuteriniai žaidimai. Tačiau žmogus prisitaiko prie visko“, – šypsosi pedagogas. Jis džiaugiasi, kad dusetiškiai, kadaise buvę jo mokiniai, šiandien į dailės būrelius siunčia jau savo vaikus.
Zarasų krašto muziejuje atidarytoje parodoje bus eksponuojami R. Pučeko mokinių piešiniai, grafika, keramika ir skulptūra, liudijantys, kad nuoširdus dailininko, pedagogo darbas duoda gražių kūrybos vaisių.
Paroda veiks iki gegužės 14 d. Mielai prašome apsilankyti

.
Zarasų krašto muziejaus kultūrinių renginių koordinatorius
Vasilijus Trusovas