Zarasų krašto muziejus

DU PROJEKTAI IR VIRTUALI PARODA „DUSETŲ KRAŠTO ISTORIJA“

Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos 2019 m. parėmė (pagal programą „Informacijos išteklių visuomenei plėtra, istorinės atminties, tradicijų, kultūros paveldo apsauga ir aktualizavimas“) du Zarasų krašto muziejaus projektus, skirtus Dusetų paveldui (at)skleisti.  

    Vykdant projektą „Kazimieras Būga – ką mums papasakotų apie Dusetas, štetlą ir save“ buvo apžvelgtas Dusetų paveldas – 1890–2019 m. retrospektyva. Per šį laikotarpį Dusetos patyrė kelis esminius etapus: carinę priespaudą pakeitė tarpukariu besiplėtojęs štetlas ir parapija, sovietinė bei hitlerinė okupacijos, holokaustas (1941-08-26) ir sovietinė kolektyvizacija tapus rajono centru (1950–1959 m.), o vėliau – antru pagal dydį Zarasų rajono miesteliu, ir galiausiai – kultūros bei infrastruktūros plėtra bei demografinis nuosmukis per atkurtos nepriklausomybės trisdešimtmetį. 


    Dusetų paveldas, akcentuojant žydų urbanistinį ir kultūrinį palikimą, buvo pristatytas inovatyviai – įdiegus „kalbančios“ K. Būgos skulptūros technologiją, kad kiekvienas virtualiai – savo išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu – galėtų išgirsti pasakojimus (net stebint senąsias ir dabartines fotografijas) apie Dusetas, gyvavusį bei sunaikintą štetlą, ir net Dusetų garsenybės – Lietuvos Didžiojo Kalbininko – autobiografiją. Taigi, buvo sukurtas ir inovatyviai pristatytas Dusetų miestelio paveldo pasakojimas, išryškinant štetlo laikotarpį, įtaką ir palikimą. Rugsėjo 4 d. buvo surengtas Europos žydų kultūros dienų 20-metis Dusetose (minėjime, vykusiame Nepriklausomybės aikštėje, dalyvavo maždaug 50 dusetiškių ir svečių). Europos paveldo dienomis (rugsėjo 20 d.) vyko orientacinė ekskursija, siekiant sužinoti, kas, kur ir kada buvo Dusetose (dalyvavo 19 mokinių). Pasakojimai apie Dusetas, štetlą ir K. Būgą buvo išversti į keturias užsienio (anglų, rusų, prancūzų ir vokiečių) kalbas, o aktorius (mūsų kraštietis Nerijus Gadliauskas) įgarsino tekstus lietuvių ir rusų kalbomis. Galiausiai buvo „įkalbinta“ K. Būgos skulptūra, prie jo vardo gimnazijos ir bibliotekos esančio paminklo įdiegus (pasinaudojant brūkšninio QR kodo lentele) virtualią technologiją, kuria bet kada pasinaudoti gali dusetiškiai, svečiai ir turistai. Virtualus tekstinis, vaizdinis ir garsinis pasakojimas randamas http://www.buga.zarasumuziejus.lt svetainėje, pasirinkus rubriką Kazimieras Būga ir jos potemę  Kazimieras Būga – ką mums papasakotų apie Dusetas, štetlą ir save. 


    Projekto „Išnykusių ir nykstančių Dusetų krašto kaimų paveldo apžvalga“ (parengimas spaudai ir leidyba) vykdymo metu buvo parengta virtuali ir spausdintinė fotografijomis iliustruota knyga Dusetų Kaimų paLikimas. Tekstuose ir fotografijose atsiskleidžia Dusetų krašto (mat seniūnijos ir katalikų parapijos ribos nesutampa) kaimų kultūros – istorijos, architektūros, urbanistikos, asmenybių biografijų ir prisiminimų, demografijos, toponimikos, tautosakos ir kita – paveldas.  Knyga skiriama kraštotyros mėgėjams ir keliautojams, siekiantiems (susi)pažinti ir atrasti Dusetų apylinkes, smalsiai prakalbinti žmones, pasimėgaujančiai patyrinėti gamtos ir kultūros vertybes. 


    Sukuriant Dusetų krašto (seniūnijos ir parapijos) kaimų fotografijomis iliustruotą apžvalgą, inicijuotas vietos žmonių domėjimasis nykstančiais ir išnykusiais kaimais, kad būtų išsaugoti ne tik vietovardžiai su nykstančių kaimų statistika, bet ir renkami rašytiniai atsiminimai apie kaimynų, giminių ir protėvių paveldą. Todėl buvo išleista 144 puslapių knyga Dusetų Kaimų paLikimas, kurios virtualus (skaitmeninis) variantas randamas http://www.buga.zarasumuziejus.lt svetainėje, kad siektume interaktyviai („kiekvienam galint“) plėtoti, papildyti Dusetų krašto kaimų apžvalgą šaltinių kopijomis, fotografijomis, asmeniniais pasakojimais ir kitais parodymais.   


    Įsidėmėtina, kad įvykdžius šiuos du (nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos) projektus buvo sukurta interaktyvi (nuotoliniu būdu prieinama ir dinamiška) saviugdos terpė, kurios būtinumas tampa vis reikšmingesnis, ypač atsižvelgiant į komunikaciją pandemijos sąlygomis. Tokiu būdu Kazimiero Būgos memorialinis muziejus atvėrė virtualią ekspoziciją „Dusetų krašto istorija“. Kviečiame virtualiai užsukti ir pasidomėti įdomiais Dusetų krašto istorijos faktais.


Dusetos (tekstas, garso įrašas ir nuotraukų galerija) http://www.buga.zarasumuziejus.lt/kazimieras-buga/kazimieras-buga-ka-mums-papasakotu-apie-dusetas-stetla-ir-save/dusetos 


Dusetų štetlas (nuorodos, eilėraštis „Dusetų žydams“, garso įrašas ir nuotraukų galerija) http://www.buga.zarasumuziejus.lt/kazimieras-buga/kazimieras-buga-ka-mums-papasakotu-apie-dusetas-stetla-ir-save/steltas  


Kazimieras Būga (tekstas, garso įrašas ir nuotraukų galerija) http://www.buga.zarasumuziejus.lt/kazimieras-buga/kazimieras-buga-ka-mums-papasakotu-apie-dusetas-stetla-ir-save/kazimieras-buga-2 


Svetainės http://www.buga.zarasumuziejus.lt in aliis linguis skiltyje „Dusetų krašto istorija“ pateikta anglų, prancūzų, vokiečių ir rusų kalbomis.    
Dusetų krašto kaimų paveldas http://www.buga.zarasumuziejus.lt/dusetu-krastotyra/dusetu-kaimu-palikimas 

Zarasų krašto muziejaus padalinio Kazimiero Būgos memorialinio muziejaus muziejininkas (kultūrinės veiklos vadybininkas) Rytis Pivoriūnas 

[easy_image_gallery gallery=”627″]

II – V 10:00 – 18:00
VI 10:00 – 16:00

D. Bukonto g. 20 32132, Zarasai

Direktorius: Arvydas Veikšra
Įmonės kodas: 190221622