Zarasų krašto muziejus

I-OJI RIMOS VITAITĖS PERSONALINĖ JUBILIEJINĖ KŪRYBOS PARODA ,,IŠAUSIU SUTARTINĘ’’

_DSC5268 AnotacijaiZarasų krašto muziejuje kovo 18 d., penktadienį, 16 val. Audėjos Rimutės Vitaitės personalinės tautinių kostiumų, koliažų bei fotonuotraukose įamžintų tautinių švenčių akimirkų parodos ,,Išausiu sutartinę‘‘ atidarymas.Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro etnografė (nuo 1991 m), kultūros bendrijos ,,Sėla” pirmininkė, sertifikuota audėja R. Vitaitė gimė 1956 m. Utenos rajone. 1980 m. baigė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetus ir įgijo chorvedės specialybę. Zarasuose  kultūros srityje dirba nuo 1982 m.  

 2002 – 2003 m. kultūros bendrija „Sėla“ įvykdė PHARE programos Žmogiškųjų išteklių projektą „Tradicinių amatų artelė“, kurio vadovė ir metodinio leidinio „Tradicinis audimas“ (autorės Danutė Stankevičienė ir Adelė Tumėnienė) sudarytoja buvo Rima. Per 40 rajono žmonių mokėsi tradicinio audimo, trieilių armonikų restauravimo ir gamybos, drožybos, medinių namų apyvokos daiktų  gaminimo, skiautinių ir lėlių siuvimo, juostų pynimo ir kita. 

R. Vitaitė nuo 1990 m. pina aukštaitiškas juostas, kurias dėvėjo vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Oželis“, dėvi jos vadovaujamas Kultūros centro folkloro ansamblis „Seluona“, 2003 – 2005 m. siuvo vilna ir sintefonu kimštas lėles, raganaites, su kuriomis 2004 – 2006 m. dalyvavo  rajono tautodailininkų parodose ir buvo apdovanota  padėkos raštais. Nuo 2006 m. Rima pradėjo austi aukštaičių moterų tautinius kostiumus ir detales, taip tęsdama Amatų artelės pradėtą veiklą. Daugiausia jos išaustų tautinių kostiumų dėvi Zarasų krašto folkloro ansambliai, kapelos. Tautinių kostiumų yra įsigiję Aukštaitijos rajonų, Vilniaus meno kolektyvai ir net Karelijos lietuvių tautinių šokių kolektyvas „Rasa“. R. Vitaitė taip pat išaudė nemažai prijuosčių, nuometų, rinktiniais raštais puoštų palaidinių, kuriuos dėvi Panevėžio, Ignalinos, Ukmergės, Utenos, Visagino  meno kolektyvai.

Audėjos pirmas tautinis kostiumas buvo pristatytas 2008 m. parodoje Zarasų krašto muziejuje. 2010 m. ji įvykdė projektą „Aukštaičių kostiumo puošyba ir priežiūra“, surengė  seminarą regiono folkloro ansamblių vadovams. 2011 m. respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioniniame ture Leliūnuose Rima laimėjo pirmąją vietą, respublikiniame – trečiąją. Tais pačiais metais jos audiniai – sijonai, prijuostės, palaidinės, nuometai, juostos, liemenės – buvo sertifikuoti.

2012 – 2013 m. programos ,,LatLit“ projekte „Kūryba – mano viltis“ mokė austi 5 moteris (mokymams vadovavo tautodailininkė Birutė Andrijauskienė). 2014 m. įvykdė Lietuvos kultūros tarybos iš dalies finansuotą projektą „Sceninių ir tradicinių rūbų gamybos verslumo skatinimas“. Jo metu buvo išausta ir pasiūta 10 aukštaitiškų (moteriškų ir vyriškų)  tautinių kostiumų, 6 moterys išmokytos austi, pinti juostas ir siūti tautinius kostiumus, surengtas seminaras, išleistas lankstinukas. 2015 m. jos austas tautinis kostiumas buvo eksponuotas Rusijos etnografiniame muziejuje Sankt Peterburge. 

Per 10 metų išausta ir pasiūta apie 300 servetinių prijuosčių, 200 palaidinių, 50 liemenių, 80 sijonų, 50 nuometų, sukomplektuota per 50 tautinių kostiumų. 

Tautodailininkė audžia išskirtinai tik tradicinius rūbus – dvinyčius ir aštuonnyčius aukštaitiškus sijonus, keturnytes liemenes, servetines prijuostes, nuometus. Jos mokytoja ir pagalbininkė – tautodailininkė Adelė Tumėnienė, mokytis audimo pagrindų taip pat padėjo tautodailininkė Valerija Šablinskienė.

Ši jubiliejinė paroda, kurioje autorė pristato tautinių kostiumų, archeologinių stilizuotų rūbų ir kūrybinių bandymų – koliažų, savo spalvotų „langų“ į pasaulį, yra ir kostiumų audimo dešimtmečio kraitis. Čia matome ir fotografų Eriko Černovo, Alvydo Stausko, Vasilijaus Kukonenkos nuotraukose įamžintų įvairių tautinių švenčių akimirkų (tai kas liks ateičiai), bylojančių apie tai,  kokie buvome antrame XXI a. dešimtmetyje.

Paroda veiks iki kovo 31 d. 

Zarasų krašto muziejaus informacija

II – V 10:00 – 18:00
VI 10:00 – 16:00

D. Bukonto g. 20 32132, Zarasai

Direktorius: Arvydas Veikšra
Įmonės kodas: 190221622