Pilietinė akcija ,,Vardai“, minint Holokausto pradžios Lietuvoje 80-ąsias metines, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną

Sunki šitos dainos pradžia –

Jos muzika be žodžių skamba.

Jiems laiko liko tiek nedaug,

Gyvenimą paliekant, stingstant kraujui…

(Julija Esaulenko, vertė Anastazija Altarė)

Šiemet sukanka 80 metų nuo žydų genocido Lietuvoje pradžios. Be to, rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena. Tą dieną 1943 metais buvo likviduotas Vilniaus žydų getas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 208 tūkst. žydų. Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta apie 195 tūkst. žydų, per 95 proc. čia gyvenusiųjų. Tragiškiausias Holokausto laikotarpis truko ketverius metus – nuo 1941 m. birželio iki 1945 m. gegužės mėn., kai buvo vykdomos visuotinės žydų žudynės. Rugsėjo 23-iąją, minint Lietuvos žydų Genocido aukų atminimo dieną, jau vienuoliktus metus viešose Lietuvos miestų ir miestelių vietose buvo skaitomi Holokausto aukų vardai. Zarasuose juos skaityti susirinkta pirmą kartą.

Nepatikslintais duomenimis, nužudytų nenurodytais metais, 1941–1942 m., sušaudytų Krakynės miške 1941 m. rugpjūčio 26 d.,  nužudytų 1941–1944 m.: Turmante – 196 žydai, Salake – 768 žydai, Antalieptėje – 69 žydai, Dusetose – 648 žydai, Zarasuose – 731 žydas, kitose Zarasų rajono gyvenvietėse (Mukuliai, Rokėnai, Imbradas, Grybovka (db. Grybinės k., Suvieko sen.) – 19 žydų. Mokslinių tyrimų centre ir memoriale ,,Jad Vašem” sunaikintų Europos žydų tautybės gyventojų sąrašai ir toliau tikslinami.

Žinomas Izraelyje prozininkas Jakovas Šechteris rašė: ,,Tautos tragedija – tai atskirų žmonių tragedija. Ir kad suprasti tai kas įvyko, mes turime pirmiausia pažvelgti į visą reiškinį – įvardindami skaičių šeši milijonai, paskui su padidinamuoju stiklu nagrinėdami šių milijonų kiekvieną likimą atskirai.“

,,Varduose“ nuskambėjo nužudytų Nepriklausomos Lietuvos pareigūnų, visuomenės veikėjų, savanorių, vaikų, moksleivių, mūsų bendrapiliečių žydų pavardės: Izraelio Samuelio Traubo – Zarasų miesto burmistro pavaduotojo, Rafailo-Rachmielio Bermano – Taikos teisėjo, už nuopelnus Lietuvai apdovanoto Gedimino ordinu, Jakovo-Jankelio Zilberio – Salako valsčiaus, Vyskupijos seniūnijos seniūno pavaduotojo, Chaimo Bergerio – savanorio, Nachemos Pitelienės – Lietuvos žydų sveikatos apsaugos draugijos ,,Ozė“ Zarasų skyriaus narės, Zarasų gimnazijos (dabar Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnazija) moksleivių: Iciko Buršteino, Ciros-Feigos Cenciper, Etel Deič, Binės Gotlivaitės, Itos Koblencaitės, Jankelio-Dovydo Kuro, Chajos Litvin/Lotvin, Chajos Lencneraitės, Beilės Lencneraitės, Efraimo Pečeniškio, Ičės-Jankelio Per, Lėjos Pitel, Mincės Reznikaitės, Leibos Tregerio, Pesės Tregerytės bei kitų, daugiau kaip 2300 žinomų Zarasų rajono Holokausto aukų.

Skaitytų Holokausto aukų anketų turėtojas – Mokslinių tyrimų centras ir memorialas ,,Jad Vašem“ Izraelyje. Remiantis jomis, nužudytų Zarasų krašto žydų iš Antalieptės, Dusetų, Salako, Turmanto ir Zarasų miesto sąrašą lietuvių kalba sudarė savanoriško švietėjiško portalo www.zarasu-zydai.lt steigėjai.

Dėkojame pilietinės iniciatyvos dalyviams ir skaitovams: Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojui Rimantui Jurevičiui, mero patarėjams Vilhelminui Kuzmickui ir Petrui Ivanovui; Zarasų profesinės mokyklos direktorei Nijolei Guobienei ir šios mokyklos  praktinio mokymo vadovei Aurelijai Vaitonienei, mokytojoms Vandai Zaleckienei, Rimai Vaicekauskienei ir vienuoliktokams; Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorei Danutei Karlienei ir darbuotojams; Salako seniūnijos seniūnui Reniui Kisieliui ir bendruomenės atstovams; Dusetų seniūnui Dariui Steponavičiui,  Kazimiero Būgos gimnazijos mokytojai Svetlanai Gilienei ir vienuoliktokams; Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos mokytojai Rimutei Morozovienei ir 8 b klasės mokiniams; Zarasų trečiojo amžiaus universiteto vadovei Nadieždai Matušovai ir jo atstovams; Turmanto seniūnijos seniūnui Stanislovui Stankevičiui ir bendruomenei bei Smalvų ir Antalieptės kaimų bendruomenės atstovams, zarasiškiams ir miesto svečiams, dalyvavusiems holokausto aukų pagerbime.

Renginio organizatorius Zarasų krašto muziejus. Partneriai: Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centras, Zarasų miesto seniūnija. Renginį finansavo Zarasų rajono savivaldybė.

Zarasų krašto muziejaus informacija