ISTORIJOS IR LAIKO SŪPYNĖSE SU VYTAUTU GEDGAUDU

2021-ieji Lietuvoje paskelbti Archyvų metais. Ta proga vakarėjančią rugsėjo 10-osios dieną Zarasų krašto muziejuje įvyko intriguojantis susitikimas – pasisupti istorijos bei laiko sūpynėse mus pakvietė kartu dalyvavusi viešnia, Vilniaus universiteto docentė dr. Jolanta Mažylė. Ji – ,,Laiko sūpynėse“ parodos, skirtos legendiniam žurnalistui, ilgamečiam laikraščio ,,Dirva“ redaktoriui, šviesios atminties Vytautui Gedgaudui, sumanytoja ir autorė.

Nuo 1997 m. V. Gedgaudo pavardė Lietuvoje kasmet suskamba vis garsiau, nes per Spaudos dieną teikiama Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos (NŽKA) kasmetinė jo vardo premija. Malonu, kad Zarasuose atidaromoje parodoje dalyvavo dvi V. Gedgaudo premijos laureatės: žurnalistė ir publicistė Aldona Armalė ir jo kūrybinio palikimo tyrinėtoja docentė dr. J. Mažylė bei trys Vinco Kudirkos premijos laureatai: profesorė Rita Bieliauskienė ir filmo apie V. Gedgaudą kūrėjai Audronė Kosciuškienė bei Justinas Lingys, 2021 m. publicisto ir leidėjo Antano Macijausko premijos laureatas, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos valdybos narys Vytautas Žeimantas ir kiti žinomi Lietuvos žurnalistų sąjungos Vilniaus skyriaus nariai, vietinės valdžios bei spaudos atstovai, kultūros, švietimo įstaigų darbuotojai, Zarasų rajono istorijos mylėtojai.

Parodos autorė docentė dr. J. Mažylė pasakojo kaip Zarasų apskrityje, Salako valsčiuje prasidėjo per 300 kilometrų įveikusio ką tik Mažeikių gimnaziją baigusio V. Gedgaudo savarankiškas gyvenimas, kaip Zarasuose užsimezgė pirmieji jo kultūrinės ir literatūrinės veiklos daigai. Pristatomą parodą sudaro dvi ekspozicijos: pirmojoje – V. Gedgaudo gyvenimo ir kūrybos etapai, antrojoje – savarankiška žurnalisto fotografijos paroda „Vienas modelis, viena meilė, vienas gyvenimas“.

Dėkojame docentei dr. J. Mažylei už dovanotas Zarasų krašto muziejui bei Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai knygas. Docentė už pagalbą, organizuojant parodą, įteikė po doc. dr. Nastazijos Keršytės (1948–2016) knygą „Lietuvos muzeologija“ Zarasų krašto muziejaus direktorei Ilonai Vaitkevičienei bei šio muziejaus darbuotojoms Daivai Juškienei ir šio straipsnio autorei.

Į renginį atvykęs Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Gaidamavičius pasveikino susirinkusius parodos dalyvius ir įteikė Zarasų rajono savivaldybės mero Nikolajaus Gusevo padėką docentei dr. J. Mažylei. Muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė padėkojo už suteiktą garbę Zarasams pirmiesiems susipažinti su nauja paroda, akcentavo jos suteikiamas edukacinės veiklos galimybes bei tolesnio bendradarbiavimo su Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto akademine bendruomene perspektyvas.

Salako seniūnas Renius Kisielius pasidžiaugė, kad V. Gedgaudo asmenybė papildė Salako iškilių žmonių sąrašą ir perdavė nuoširdžiausius sveikinimus nuo Zarasų krašto Garbės pilietės, šviesuolės, mokytojos Vidos Žilinskienės, kuri Zarasų gimnazijoje su Stefanija Juodvalkyte-Gedgaudiene mokėsi vienoje klasėje. Prisiminimais apie viešnagę JAV pasidalino žurnalistas, teatralas Juozas Pocius, o kultūrininkė, docentė Irena Navickienė akcentavo jaunosios kartos švietėjiškos veiklos galimybes. Mielai klausėmės muzikologės profesorės Ritos Bieliauskienės ir profesoriaus Antano Kiverio atliekamų muzikinių kūrinių.

Kaip jūrų skautui, Vytautui Gedgaudui tikrai dera akademikų skautų vytiečių tradicinės dainos žodžiai:
,,Kada ateis kitų eilė.
Stot vieton mūs
kad būt garbė…“
Parodos kulminacija ir didelė garbė Zarasų krašto bendruomenei paskelbtas LŽS ir NŽKA pirmininko Dainiaus Radzevičiaus pranešimas, kurį perskaitė LŽS tarybos narė ir Vilniaus skyriaus valdybos narė Angelina Liaudanskienė: „Siekdami deramai pagerbti Vytauto Gedgaudo darbus Lietuvai ir kitąmet minėdami jo 110-ąsias gimimo metines, Lietuvos žurnalistų sąjunga su Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacija planuoja 2022-uosius metus paskelbti Vytauto Gedgaudo metais“.

Dėkojame parodos rengėjams – Lietuvos žurnalistų sąjungai ir VšĮ „Atminties brasta“ bei renginio partneriams – Zarasų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai ir Zarasų miesto seniūnijai. Renginį finansavo Zarasų rajono savivaldybė.

V. Gedgaudui skirta paroda veiks iki 2021 m. rugsėjo 29 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Olga Raugienė,
Zarasų krašto muziejaus muziejininkė