
Kazimierinės Dusetose
Kazimierinių šventė Dusetose, vykusi kovo 8 d. Kultūros centro Dusetų dailės galerijos salėje, sukvietė gausų būrį vietos gyventojų ir svečių. Šventė, puoselėjanti senąsias lietuvių tradicijas ir primenanti kalbininką Kazimierą Būgą, pasitiko gaivų ir šiltą pavasarį.
Kiekvienais metais kovo 4 d. švenčiama šventė, pavadinta Lietuvos dangiškojo globėjo šventojo Kazimiero vardu. Vardas Kazimieras lenkų kalboje reiškia „griaunantis pasaulį“, slavų kalboje – „didžiakalbis, garsėjantis iškalba“. Lietuvoje šis vardas išpopuliarėjo XIX amžiuje. Ir, kaip pasakoja mūsų senoliai, vardadieniai, ypač Kazimiero, Kazimieros, Kazio ar Kazytės, būdavo švenčiami iškilmingiau nei gimtadieniai ar kitos asmeninės šventės.
Renginys prasidėjo UKC Tauragnų skyriaus teatro „Mokas“ spektakliu, kuris žiūrovus nukėlė į Pulgio Andriušio „Vabalų gyvenimo“ pasaulį. Režisierės L. Juškėnienės sukurtas spektaklis žavėjo aukštaitiška tarme, linksmais gyvenimiškais nuotykiais, vestuvių šurmuliu, šokiais bei gražiomis dainomis.
Po spektaklio visus susirinkusius užbūrė etnomuzikologai Rima ir Raimondas Garsonai, kurie vedė edukacinę programą, atskleidžiančią senąją aukštaitišką muzikos tradiciją. Renginio dalyviai turėjo išskirtinę galimybę išgirsti Peterburgo armonika atliekamas senųjų armonikierių melodijas, kurias prieš tris dešimtmečius muzikos ekspedicijos metu Rima ir Raimondas užrašė iš Dusetose gyvenusių muzikantų: Sipavičiaus, Berniūno, Latvėno, Petkevičiaus (Pupų Dėdės). Aukštaičių grojimo būgneliu tradicijas puoselėjanti Rima Garsonienė sako, kad dovanotas melodijas yra būtina išsaugoti, perdovanoti jaunesniems ir jas groti per visas šventes. Abejingų nepaliko mokymasis mušti būgnelį su kūlele, grojant įvairias ritmo kombinacijas. Regis, taip nesunku, o nesuklysti negali!
Kazimierinių šventė Dusetose buvo puiki proga prisiliesti prie mūsų krašto paveldo, švęsti kalbininko Kazimiero Būgos vardadienį, stiprinti bendruomenės ryšius ir pasinerti į gyvą, autentišką kultūrą.
Renginio organizatoriai – Zarasų krašto muziejus – pasirūpino, kad šventė būtų ne tik išskirtinė, bet ir atvira visiems – renginys buvo nemokamas.
V. Visockienės nuotr.
Zarasų krašto muziejaus informacija