Zarasų krašto muziejus

ŽYDŲ KILMĖS DALININKO Y. PENO, GIMUSIO ZARASUOSE, KŪRYBOS PAIEŠKOS VITEBSKE (BALTARUSIJOS RESPUBLIKA)

KELIONE I VITEBSKA (BALTARUSIJA) Peno ekspozicija muziejuje 2013-10-08 Alvydo Stausko fotografij2Š.m. spalio 7 – 11 d.  penkių asmenų Lietuvos – Latvijos projektinė grupė dalyvavo išvykoje į Vitebską. Vitebskas – ketvirtas pagal dydį Baltarusijos Respublikos miestas (Vitebske gyvena per 360,0 tūkst. gyventojų, Vitebsko apskrityje – per 1 milijoną). Minėtos projektinės grupės tikslas – susipažinti su žydų kilmės dailininko Y.Peno, gimusio Zarasuose (tuo metu Novo – Aleksandrovske) 1854 m., kūrybiniu palikimu, jo asmenybe, veikla Vitebske.

Projektą ,,Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): Yjeguda Penas ir jo garsūs mokiniai. Lietuva (Zarasai), Latvija (Daugpilis), Baltarusija (Vitebskas)“ iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Zarasų rajono savivaldybė. Projektinę darbo grupę Vitebske sudarė: prof. dr. Ieva Kuizinienė, Lietuvos dailės akademijos UNESCO kultūros politikos ir kultūros vadybos katedros vedėja, menotyrininkė (projekto tyrėja, ekspertė), Inga Goldberga, M.Rotko meno centro Daugpilyje (Latvija) vadybininkė rinkodarai (projekto partnerių atstovė), Ilona Vaitkevičienė, Zarasų krašto muziejaus direktorė (projektą vykdančiosios institucijos vadovė), Alvydas Stauskas, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, dailininkas, fotografas (projekto ekspertas), Daiva Šukštulienė, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja kultūrai (projekto autorė, vadovė). 

 

                     Vitebskas garsėja kaip Baltarusijos kultūrinis miestas, čia gimė, gyveno ir kūrė garsusis pasaulinį vardą turintis dailininkas Markas Šagalas. Šiandieniniame Vitebske kuria per 130 dailininkų – Baltarusijos Respublikos dailininkų sąjungos narių. Galima drąsiai teigti, jog šio miesto kultūrinis gyvenimas nebūtų toks, jei čia neįsikurtų mūsų kraštietis Yjeguda (Judelis, Jurijus) Penas, Santkt Peterburgo dailės akademijos auklėtinis, Čistiakovo mokyklos atstovas. Vitebske Y.Penas įkuria privačią meno mokyklą (1892 -1918 m.), kurią pradeda lankyti Markas Šagalas. Ir nors M.Šagalas lanko Y.Peno mokyklą tik keletą mėnesių, apie šią patirtį dailininkas nuolat rašo prisiminimuose kaip apie lemiamą pasirinkimą, o Y.Peną nuolat mini kaip savo pirmąjį mokytoją. Y.Peno dailės mokykla išugdė ne vieną menininką, sukūrė prielaidą aktyviam kultūriniam Vitebsko gyvenimui.

 

                      Šiuolaikinis Vitebskas, jo kultūros darbuotojai garbingai saugo dailininko Yjegudo Peno atminimą ir jo kūrybinį palikimą. Vitebsko apskrities kraštotyros muziejaus padalinio Dailės muziejaus vyriausioji mokslinė bendradarbė Svetlana Kot pristatė Lietuvos – Latvijos delegacijai Y.Peno tapybos darbų kolekciją (per 60 darbų), eksponuojamą atskiroje Vitebsko Dailės muziejaus salėje. Visus tapybos darbus teko restauruoti. Restauravimo darbus atliko Vitebsko apskrities kraštotyros muziejaus aukščiausios kategorijos dailininkas – restauratorius Jurijus Kečenevas. Evakuojant muziejaus vertybes prieš II pasaulinį karą darbai buvo tiesiog nupjaunami nuo rėmų ir suvyniojami į ritinius. Deja, po II pasaulinio karo Vitebsko Dailės muziejui  pavyko susigrąžinti tik nedidelę Y.Peno darbų dalį (tik 1992 m. Baltarusijos valstybinis dailės muziejus perdavė Y.Peno kūrinius, 166 tapybos darbus ir 17 grafikos darbų), prieškario kolekcijoje buvo per 800 darbų, o iš viso Y.Penui priskiriama per 1.500 darbų (jis dirbo ir pagal užsakymus, ne tik kaupė asmeninę kolekciją, kurią vėliau padovanojo Vitebsko miestui).

 

                       Y.Peno kolekcijos Vitebsko Dailės muziejuje darbai vaizduoja: dailininko šeimos narius (motiną, brolį), patį dailininką (kolekcijoje 7 autoportretai, iš viso žinoma, jog buvo nutapyti 9 autoportretai), dailininko mokinius (jis mėgdavo tapyti mokinius, kai jie dirbo jo mokykloje, paveikslų fone matyti kiti Y.Peno kūriniai, kuriais buvo nukabintos visos dailininko namų sienos), žydų buities scenas (,,Skyrybos“,  ,,Laikrodininkas“), jaunų moterų portretus, miestų ir vietovių, kuriose lankėsi, vaizdelius. Čia galime pamatyti ir Zarasų kalvas, ežerus, kryžius prie namų. Kūrinių datos leidžia numanyti, jog būtent Zarasuose tapyti kai kurie dalininko darbai. Pirmuoju kolekcijoje pristatomas Y.Peno darbas ,,Namas, kuriame aš gimiau“ – tai dviejų galų tamsi troba su prakiurusiu  stogu ir apgriuvusiomis sienomis. Taip dailininkas vaizdavo savo namą, kuriame gimė Zarasuose (tuo metu Novo-Aleksandrovske). Y.Penas dalyvavo parodose Sankt Peterburge, Paryžiuje. Yra žinoma, jog vienas iš nedidelių  kolekcijoje esančių tapybos darbų, vaizduojančių jauną damą su gėlėmis, dalyvavo vienoje iš tokių parodų Paryžiuje. Y.Penas mėgo vaizduoti mistinius vaizdus, simbolius, kuriuose įkomponuodavo save, ar pažįstamų žmonių veidus. Vienas garsiausių Y.Peno darbų  – M.Šagalo portretas su skrybėle ir palete. Šis ir keli kiti geriausi Y.Peno darbai saugomi Baltarusijos valstybiniame dailės muziejuje.

 

                       Y.Penas Vitebsko kolegų pristatomas kaip geras, dėmesingas savo mokiniams žmogus. Savo namuose Vitebske jis gyveno su seserimi. Dailės muziejuje saugomi namo brėžiniai, kuriame Y.Penas gyveno ir įkūrė dailės mokyklą. Deja, iki šių dienų namas neišliko. Namo vieta paženklinta bareljefu Y.Penui (skulptoriai I.Kazak, A.Gvozdikov). Beje, M.Šagalo dailės mokyklos pastatas yra išlikęs, jame šiuo metu įrengiamos Vitebsko šiuolaikinio meno centro – muziejaus erdvės.

                     Pasak dailininko – restauratoriaus Jurijaus Kečenevo Y.Penas ir jo kūryba išgyvena naują pripažinimo bangą, susidomėjimas auga. Y.Peno darbai aptinkami Vokietijoje, Rusijoje, parduodami aukcionuose.  Su Y.Peno darbų kolekcija Vitebsko Dailės muziejus kviečiamas į Izraelį.  

 

                    Vitebskas (Baltarusija) įdomus kultūriniam turizmui: išliko nemažai XIX a. pastatų iš raudonų plytų, įkurti muziejai  M.Šagalui ir jo kūrybai atminti (M.Šagalo namai – muziejus, M.Šagalo meno centras), atstatytos bažnyčios, prie upės Vostocnaja Dvina (mes upę žinome kaip latvių Daugavą) įkurtas memorialinis muziejus – sodyba ,,Zdravniovo“, skirtas ukrainiečių – rusų  dailininkui I.Repinui. Vitebskas svečius pasitinka apšviestomis gatvėmis, auksiniais naujų bažnyčių bokštais, festivaliu ,,Slavianskij bazar“. Mūsų partneriai iš Daugpilio (Latvija) miesto savivaldybės jau ilgus metus bendradarbiauja su Vitebsko miestu. M. Rotko meno centras (Daugpilis, Latvija) ir M.Šagalo muziejus (Vitebskas, Baltarusija) 2013 m. rudenį. pasirašo bendradarbiavimo sutartį.

 

                     Zarasų kultūros sektoriaus specialistai svečių iš Vitebsko muziejų laukia š.m. lapkričio 13 – 15 d. Zarasų krašto muziejuje bus pasirašoma bendradarbiavimo sutartis su Vitebsko apskrities kraštotyros muziejumi. Mūsų bendruomenė turės unikalią galimybę susipažinti su mūsų kraštiečio dailininko Y.Peno asmenybe bei jo kūrybiniu keliu. Įdomu, jog Vitebske buvo įsikūręs dar vienas mūsų kraštietis žydų kilmės kolekcininkas, Y.Peno amžininkas, Antonas Brodovskis (1859–1928), gimęs Petruniškėse (Zarasų rajonas). I pasaulinio karo metais A.Brodovskis iš Vilniaus persikelia į Vitebską, su juo keliauja jo gausi kolekcija (numizmatikos, ginklų, papuošalų, tapybos darbų, indų, žydų drabužių, laikrodžių ir kt.). Savo kolekcijų pagrindu A.Brodovskis įkuria Vitebske kraštotyros muziejų. Iki šiol Vitebsko apskrities kraštotyros muziejaus fonduose saugomos gausios ir vertingos A.Brodovskio ginklų, numizmatikos, porceliano, papuošalų kolekcijos.

 

                     Svarbu pastebėti, jog aktyvi projektinė veikla, tiriamieji darbai ir Lietuvos valstybės parama sudaro sąlygas mūsų bendruomenei pažinti savo kraštą, jo žmones, atverti kažkada prarastos kultūros dalies klodus. 2014 m. dailininko Y.Peno 160-osios gimimo metinės. Projektinė grupė veda derybas dėl Y.Peno tapybos darbų kolekcijos atvežimo į Lietuvą ir Latviją maršrutu Vilnius – Zarasai – Daugpilis.

 

 

Daiva Šukštulienė

Zarasų rajono savivaldybės administracija

Švietimo ir kultūros skyrius

Vedėjo pavaduotoja        

 

 

 

 

 

II – V 10:00 – 18:00
VI 10:00 – 16:00

D. Bukonto g. 20 32132, Zarasai

Direktorius: Arvydas Veikšra
Įmonės kodas: 190221622