Zarasų krašto muziejus

GERA PRADŽIA – PUSĖ DARBO

Gera pradžia – pusė darbo
Gražina ZOLOTUCHINA

Mezgasi bendradarbiavimo ryšys. Kaip jau minėjome lapkričio 19 dienos numeryje, Zarasuose lankėsi kūrybinių dirbtuvių „Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): dailininkas Y. Penas ir jo garsūs mokiniai“ partneriai – darbo grupė iš Baltarusijos Respublikos Vitebsko miesto ir dvi Marko Rotko meno centro kaimyniniame Daugpilyje atstovės. Trijų respublikų partneriai per tris intensyvaus darbo dienas pristatė vieni kitiems sukauptą patirtį ir turiningus pranešimus, nevengė diskusijų ir planų ateičiai, patvirtindami juos pasirašyta ilgalaike kultūrinio bendradarbiavimo sutartimi.

Lankymosi kaimyninėje Baltarusijoje dienomis nedidelė zarasiškių delegacija sužinojo, kad su Vitebsku glaudžiai susijęs ne tik Yjegudo Peno, bet ir mūsų krašte gimusio žydų kilmės kolekcininko Antono Brodovskio gyvenimas. Jei tai buvo beveik staigmena muziejininkams ir mūsų kultūros darbuotojams, tai ką jau bekalbėti apie visą bendruomenę! Todėl itin džiugu, kad su atsakomuoju vizitu atvykę baltarusiai atvežė ir pristatė pirmiausia šių dirbtuvių darbo grupei, rajono administracijos,  kultūros ir turizmo darbuotojams, pulkui rajono menininkų abiejų iškilių asmenybių gyvenimo, visuomeninės veiklos ir kūrybos kelią, Y. Peno su Zarasais susijusių paveikslų natūralaus dydžio kopijas, A. Brodovskio sukauptų kolekcijų ryškiausių eksponatų skaidres bei informacinius fotodokumentinius stendus. 

Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius, garsus menininkas Alvydas Stauskas pateikė didelę naujų fotografijų parodą ,,Yjegudos Peno Vitebskas – 2013“, parengtą iš viešnagės Vitebske. Tai ir Y. Peno geriausių paveikslų, Vitebsko miesto įžymybių, darbinių susitikimų nuotraukos, su kuriomis susipažinę svečiai sakėsi naujai atradę savąjį miestą, tiek daug pastebėję, ko kasdieniame gyvenime jau nebepastebintys, o profesionalus menininko žvilgsnis mato daugiau, plačiau ir atveria akis žiūrintiems. 

Diskusijų mintys. Svečius iš dviejų kaimyninių respublikų sveikino Seimo nario padėjėja Regina Račkauskienė, rajono savivaldybės mero patarėja Olga Raugienė ir, žinoma, minėtų kūrybinių dirbtuvių moderatorius, projekto vadovė Daiva Šukštulienė, pripažinusi, kad Zarasai dar nepažįsta žydų kilmės dailininko Y. Peno ir kolekcininko A. Brodovskio, kad daug prarasta iš žydų istorijos ir nors pavėluotai reikia susipažinti su jų kultūros klodais. Projekto, kurį remia LR Kultūros ministerija ir kuriam pritaria Kultūros paveldo departamentas ir rajono savivaldybė, tikslas – ištirti, ar įmanoma per žymių meno atstovų palikimą vystyti trijų regionų kultūrinio turizmo kelią. Juk tokio turizmo resursai – istorinis architektūrinis paveldas ir jų  parkai, įvairūs muziejai, lankytinos vietos, festivaliai, mugės – yra kone kiekviename mieste ir jie pritraukia nemažus srautus svečių. Kultūrinio turizmo tarptautiniam keliui, kokie drąsiai plėtojami pasaulyje ir kuriuos visiems priminė projekto vadovė, reikia bent trijų šalių, jas jungiančios vienos temos ir partnerystės su istorikais. Ir, žinoma, vieno entuziazmo nepakanka – reikia didelių lėšų. Vilniaus dailės akademijos UNESCO katedros vedėjos, dr. prof. Ievos Kuizinienės  nuomone, istoriniai kultūros klodai verti dėmesio, puiku, kad į juos atsigręžta, bet dabartiniai savo krašto menininkai po 50 metų bus tokios pat įdomios ir svarbios istorinės asmenybės, kurių darbai jau bus iškeliavę į užsienio kolekcijas.

Gerosios patirties sklaida. Vitebsko srities vykdomojo komiteto Ideologinio darbo, kultūros ir darbo su jaunimu valdybos Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Piotr Podgurskij pirmiausia akcentavo kiekvienos trijų respublikų nacionalinių tradicijų išsaugojimo svarbą ir pasidalijo darbo patirtimi konkrečiai ne tik Baltarusijoje, bet ir Vitebske, kuris žinomas visose buvusios Tarybų Sąjungos respublikose dėl visą savaitę vykstančio muzikinio festivalio „Slavianskij bazar“. Pirmą kartą surengtas 1990 metais jis tęsėsi dvylika dienų, bet toks laiko tarpas per sunkus tiek organizatoriams, tiek renginio dalyviams. Juk tomis dienomis miesto gatvėse vyksta parodų pristatymai, organizuojamos amatų dirbtuvės, skelbiamos kino filmų premjeros. Pasak pranešėjo, nėra taip paprasta tiek daug laiko užimti festivalio dalyvius ir kitus miesto svečius, kurių tomis dienomis būna itin daug. Jo manymu, kažkas panašaus turėtų vykti ir Zarasuose muzikos festivalių metu.
Svečias minėjo, kad per 900 kultūrinių objektų yra įtraukta į Baltarusijos valstybės saugomų istorinių-kultūrinių objektų sąrašą. Kai kurie iš tų objektų turi savininkus, kurie įpareigojami ne tik užtikrinti įsigyto objekto apsaugą, bet ir jį restauruoti, populiarinti. Kasmet vis kitame Baltarusijos mieste rengiama Derliaus šventė yra puiki proga tam miestui atsinaujinti. Tokiu būdu valstybė kasmet skiria lėšų miestų vystymuisi. Tai akivaizdu ne tik saviems, bet ir Baltarusijoje besilankantiems.

Žvilgsnis į praeitį. Lietuvoje gausiai gyvenusių žydų kultūra primiršta, bet dabar naujai atrandama. Susitikimo metu apie žydų kultūrą didžiuosiuose miestuose XX a. pirmoje pusėje pranešimą skaitė LR Kultūros ministerijos Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus P. Šapyro fondo saugotoja Vilma Gradinskaitė, o apie žydų paveldo apraiškas mūsų krašte kalbėjo Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė. Vitebsko srities kraštotyros muziejaus padalinio Dailės muziejaus vyr. mokslinė bendradarbė Svetlana Kot supažindino su žydų kilmės dailininko Yjegudo Peno (1854–1937), kurio 160-ąsias gimimo metines minėsime 2014 m. birželio 5 dieną, biografija ir jo kūrybiniu palikimu. Dailininkas gimė Zarasuose, Šaltupės gatvėje, vargingoje ir gausioje šeimoje. Pastebėję jo polinkį piešti, tėvai atidavė sūnų į Dvinską (Daugpilį) mokytis iškabų rašymo amato. Labai norėjęs išmokti tapyti Y. Penas du kartus stojo į Peterburgo menų akademiją, kurią baigė 1885-ųjų pabaigoje. Su diplomu atvyko į Kraslavą (Latvija), o po kurio laiko – į Vitebską. Visą gyvenimą jį ir tapė, nė kiek nevengdamas buitinių temų iš žydų gyvenimo, taip pat portretinio žanro. Dailininkas – gerbiamas bei svarbus Vitebske, nes pirmasis šalyje įkūrė privačią dailės mokyklą, kuri išugdė pasaulinio garso menininką Marką Šagalą. 

Viešnia iš Latvijos, M. Rotko meno centro Daugpilyje ekspozicijos kuratorė Valentina Smertjeva supažindino kūrybinių dirbtuvių dalyvius su daugpiliškio žydų kilmės dailininko Marko Rotko (Markus Rotkovič) biografija bei duomenų apie jį rinkimu. Gausi šeima emigravo į Ameriką 1913 m., kur 1970 m. spalvų paletės meistras ir mirė. Šį pavasarį 110-ųjų M. Rotko gimimo metinių proga Daugpilyje buvo atidarytas jo vardo menų centras. Apie įvairius su atidarymu susijusius sunkumus pasakojo centro projektų vadovė Inga Krekele.

Svarbus istorinis momentas. Savo krašto muziejus, jų padalinius ir vykdomą veiklą pristatė svečias Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Gleb Savickij ir mūsų muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė. Po šių pranešimų pirmą kartą mūsų muziejaus istorijoje buvo pasirašyta tarptautinė bendradarbiavimo sutartis tarp dviejų minėtų muziejų. Daugpilio atsakingi atstovai panašią sutartį pasirašė diena anksčiau Vitebske. Ta proga sveikinimo žodį tarė atskubėjęs į susitikimą buvęs rajono meras Arnoldas Abramavičius. Po trumpos pertraukėlės šiandieniniai meno atstovai – Vitebsko šiuolaikinio meno centro-muziejaus direktorius Andrej Duchovnikov ir Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas pristatė savo miestų kuriančius menininkus ir rengiamas parodas.

Kūrybinių dirbtuvių „Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): Y. Penas ir jo garsūs mokiniai“ partneriai iš Baltarusijos turėjo progos apsilankyti Stelmužėje, Dusetų dailės galerijoje ir kitose šio miestelio lankytinose vietose, susipažinti su lietuvių kulinariniu paveldu Šlyninkos vandens malūne ir Degučių karčemoje. Svečiams ypatingą įspūdį paliko Mukulių dvaras, kuriame prieš 135 metus gimė Rusijos baltagvardiečių generolas Piotras Vrangelis, taip pat M. Rotko meno centras istoriniame Daugpilio arsenale.

 

Zarasų krašto muziejuje lapkričio 14 – sausio 9 d. eksponuojama A. Stausko "Yjegudos Peno Vitebskas – 2013" bei Vitebsko krašto muziejaus Yjegudos Peno darbų fotokopijų paroda.

Kviečiame apsilankyti

II – V 10:00 – 18:00
VI 10:00 – 16:00

D. Bukonto g. 20 32132, Zarasai

Direktorius: Arvydas Veikšra
Įmonės kodas: 190221622