2018 m. edukacinės programos

Edukacinės programos Zarasų krašto muziejuje

            Prasidėjo nauji mokslo metai. Kaip ir kasmet Zarasų krašto muziejus mielai laukia mokinių, kurie norėtų dalyvauti edukacinėse veiklose. Muziejus yra vieta, skirta netradicinei pamokai. Čia mokiniai galės susipažinti su senovės lietuvių gyvenimo būdu, pamatys įvairius eksponatus, dalyvaus veiklose. Mes siūlome programas, o jūs renkatės. Tad iki susitikimų Zarasų krašto muziejuje.

Kelkim žemę – budinkim pavasarį

           Programos metu mokiniai turi galimybę susipažinti su įvairiose Lietuvos vietovėse rišamomis verbomis, kurios jau dabar laikomos savotiškais meno kūriniais. Mokiniams pasakojama kokią magišką galią turėjo verba senovėje ir iš ko ją gamino kiekvienas, eidamas verbų sekmadienį į bažnyčią. Mokiniai mokosi atpažinti tradicinius augalus, iš kurių rišamos verbos. Esant galimybei, verbą riša patys, jei neturime augalų, su mažesniais pasidarome popierinę verbą.

Ant margučio – visi lietuvių laiudies raštai

           Kalbama apie Velykų papročius, tradicijas, simbolius, ornamentiką. Parodoma, kaip senovėje margindavo margučius vantų lapais, ąžuolo žieve… Kiekvienas margina savo margutį dažais iš gamtos ir vašku.

Šiaudiniai žaislai Šv. Kalėdoms

           Išmokime papuošti eglutę šiaudine girlianda ir žvaigždute. Mokiniai gamins žaislus iš šiaudų, kalbės apie šiaudinio žaisliuko reikšmę ant kalėdinės eglutės.

Angelų buvimo metas

           Kalbėsime apie Adventą, papročius, draudimus, burtus, įvairias veiklas. Pasigaminsime angeliuką iš popieriaus.

Stebuklų nakties burtai

           Kūčių ir Kalėdų papročiai ir prietarai, Kūčių vakarienės burtai, patiekalai, dainos, Naujieji metai.

Verslai: senovės žvejybos papročiai ir burtai, medžioklė, žemdirbystė

          Kalbamės apie verslus senovėje, apie žmogaus darną su gamta ir jo pastangas palenkti gamtą savo naudai, apie seną žvejo,medžiotojo, žemdirbio veiklą – jos papročius, burtus ir prietarus. Išmokstame atpažinti žvėris ir paukščius, gėlavandenes žuvis, nagrinėjame žuvies sandarą. Galima pasirinkti edukacinę pamokėlę apie kiekvieną verslą atskirai arba visus kartu.

Amatai

Audimas. Audinių raštai ir įvairovė

            Mokiniai sužinos apie aukštaitiškų juostų ir lovatiesių koloritą, raštus, simboliką, pritaikymą kasdieniniame gyvenime. Patys bandys sukurti juostos raštą. Vyresnieji mokysis austi gobeleną.

Lietuviškos keramikos išskirtinumas

            Mokiniai klausosi pasakojimo apie senovinius indus. Sužino molinių indų istoriją, gamybos būdus, puošybos elementų reikšmę. Išmoksta apibūdinti puodynę ir ąsotį. Piešia ąsotį, puošia liaudiškais raštais.

Skrynios ir kuparai

            Mokiniai išmoksta skirti skrynią ir kuparą. Susipažįsta su skrynių ir kuparų puošimo ornamentais bei jų reikšme. Kalbasi apie šių baldų paskirtį, liaudies papročius ir tradicijas. Dekoruoja skrynią ar kuparą patys.

Senolių išminties takais

Pasakos kamaroj

            Ūkininko kamaroje sekame pasakas pageidaujama tema ( pvz.apie duoną, susipažįstame su spragilu, pjautuvu, sėtuve ir t.t.,pasakojame apie duonos kepimo papročius, tradicijas, mename mįsles, ragaujame naminės duonos).

Rašto keliu

            Kalbamės apie rašto atsiradimą, apie mokyklas senovėje ( vargo mokykla, daraktorinės mokyklos…), lyginame mokslo reikšmę ir svarbą seniau ir dabar. Skaitome Žemaitės apsakymą „Kaip Jonelis raides pažino“. Susipažįstame su mokymo priemonėmis – grifeline lentele, mediniu lagaminėliu knygoms, plunksna, vadovėliais. 

Liaudies medicina

Gydomoji žolelių galia

Užkalbėjimai

            Gerdami įvairų vaistinių žolelių arbatą klausysis pasakojimų apie liaudies mediciną, sužinos, kaip seniau žmonės gydėsi be vaistų, išmoks atpažinti populiariausias vaistažoles. Sužinos, kokiais būdais be vaistažolių dar buvo „varomos“ ligos, kokias apeigas žmonės atlikdavo, kad ligos paliktų namus ir žmones.

 

Zarasų krašto istorija ir paveldas

Zarasų miesto istorija

            Moksleiviams rodomos skaidrės, kuriose pavaizduoti senieji Zarasai. Lyginamas senasis  ir šiuolaikinis kraštovaizdis. Pasakojama miesto vardo kilmės istorija.

 

Kaip gyveno mūsų senoliai

Senoji kaimo buitis

            Vaikams pasakojama apie ūkio darbus, supažindinama su įvairiais ūkio ir buities rakandais. Mokiniai susipažįsta su papročiais, susijusiais su įvairiais darbais. Ūkininko kamaroje apžiūri baldus.  Pabaigoje vyresnieji mokiniai išsprendžia kryžiažodį, jaunesnieji turi surasti ir nupiešti ekspozicijoje esantį eksponatą ( pusė to eksponato mokiniams yra pateikiama, jie tik baigia piešti).

Prie žibalinės lempos

            Vaikai susipažįsta su drabužių skalbimu, kočiojimu,siūlų verpimu, veja siūlus į kamuolį. Susėdę aplink stalą mena mįsles, minkles. Žaidžia senovinius žaidimus. Mergaitės gali pažaisti su skudurine lėle ir pačios pabandyti pasidaryti tokią lėlę. Mokiniams pasakojama kokioje aplinkoje gyveno mūsų proseneliai, kaip jie vakarodavo ir linksmindavosi…

Žaislų iš gamtinių medžiagų gamyba
 
            Programos metu mokiniai susipažins su įvairiomis gamtoje randamomis medžiagomis, iš kurių galima kurti įdomius žaislus, žaislų kūrimo istorija, tradicijomis. Dalyviai išmoks konstruoti, kurti, derinti formas ir spalvas, žaismingai žvelgti į kūrybos pasaulį, praktiškai pasigamins norimų žaislų. 

Užgavėnių kaukių gamyba

            Programa sudaro sąlygas mokiniams susipažinti su mūsų liaudies papročiais, tautodailės paslaptimis. Yra proga jauniems žmonėms suvokti mūsų senelių, prosenelių dvasinės kultūros savitumus, sužinoti apie Aukštaitijos ir kitų Lietuvos regionų Užgavėnių tradicijas, personažus. Dalyviai išmoks Užgavėnių kaukių gamybos paslapčių, įvairiais būdais kurs kaukes. Bus ugdomas kūrybiškumas.
 

 

II – V 10:00 – 18:00
VI 10:00 – 16:00

D. Bukonto g. 20 32132, Zarasai

Direktorius: Arvydas Veikšra
Įmonės kodas: 190221622