Zarasų krašto menininkui Mikui Šileikiui – 130

Prieš 130 metų spalio 15 dieną Zarasų (Novoaleksandrovsko) apskrityje Degučių valsčiaus Liminėlio kaime gimė žymus Lietuvos išeivijos menininkas Mikas Šileikis, kuris nuo 1913 m. gyveno JAV. Tai vienas pirmųjų lietuvių dailininkų Amerikoje. 1923 m. jis baigė Čikagos meno institutą, dalyvavo šio instituto, Indianos valstijos ir lietuvių išeivių dailininkų parodose, įvairių meno draugijų veikloje. Buvo vienu iš Lietuvių dailininkų sąjungos JAV organizatorių ir Čiurlionio dailės galerijos Čikagoje steigėjų, o 1957 – 1962 m. jos direktoriumi. Už savo kūrybą pelnė ne vieną premiją ir apdovanojimą.

Miką Šileikį kolegos vadino ir akademiniu tapytoju, ir lyriniu impresionistu. Dar studijuodamas Čikagos meno institute, tuomet garsėjusiame klasikinėmis tradicijomis, buvo pastebėtas dėstytojų ir įvertintas kaip puikus portretistas. Tačiau didžiąją jo kūrybinio palikimo dalį sudaro nuotaikingi peizažai. Saulėtos kopos (M. Šileikis vadinamas kopų tapytoju, pripažįstama, jog į jo tapomas kopas subtiliai įlietos ir dailininko gimtųjų Zarasų smėlynų peizažo linijos), paplūdimiai, miško tankmė, parkai, gėlynai, žydintys sodai – bene labiausiai mėgstamos temos. Šileikis tapė laisvai, lengvai, jo šviesių ir skaisčių spalvų skalė turtinga, plati. Jo kūriniai realistinės, postimpresionistinės manieros. Apie savo kūrybą dailininkas yra pasakęs: „Ekspresionizmu ir abstrakcija nesidomėjau, svetimos įtakos manęs nepaveikė. Norėjau atvira širdimi prisidėti prie šio pasaulio grožio praturtinimo, be kurio žmogaus gyvenimas nebūtų pilnas“.

Mikas Šileikis parašė ir novelių, apybraižų, feljetonų, apsakymų, dailės kritikos straipsnių JAV lietuvių leidiniuose „Draugas“, Aidas“, išvertė romanų.

Plačiau su jo kūryba Lietuvoje susipažinta 2000-aisiais, kai dailininkės Magdalenos Stankūnienės iniciatyva ir remiant tuometinei JAV LB Kultūros tarybos pirmininkei Marijai Remienei, į Lietuvą buvo pargabenti Čikagoje veikusios Čiurlionio galerijos 50 metų kaupti išeivijos dailininkų darbai. Tarp jų buvo ir Miko Šileikio kolekcija. Ją sudarė 468 kūriniai: kompozicijos, peizažai, portretai, teatro dekoracijų ir knygų viršelių projektai, iliustracijos. M. Šileikio paveikslų dalis saugoma Lietuvos dailės muziejuje, o likusi kolekcija (apie 240 paveikslų, piešiniai, eskizai, asmeniniai daiktai), vykdant 1987 m. mirusio menininko valią, buvo perduoti gimtojo Zarasų krašto muziejui. 2000 m. kovo 11 d. Zarasų krašto muziejuje buvo atidaryta Miko Šileikio galerija, kurioje veikia nuolatinė dailininko kūrinių ekspozicija. Joje yra 63 paveikslai ir 47 kiti eksponatai.

Zarasų krašto muziejaus informacija.